Náš príbeh

est. 2020

Tradícia plná chuti

11 rokov skúseností v oblasti vedenia pestovateľskej pálenice viacerých úspechov na výstavách prirodzene vyústilo do založenia značky Elent v roku 2020. Rozhodli sme sa pre vlastnú produkciu destilátov, ktorá dokonale odzrkadľuje charakter oblasti, v ktorej destiláty vyrábame.

V obci Dolné Kočkovce sa páleniu destilátov venovali od nepamäti. Už v 19. storočí tu boli dve pálenice a táto tradícia sa tu prenášala z generácie na generáciu. Naša spoločnosť dnes zamestnáva XY ľudí a ďalej šíri tradíciu pálenia destilátov.

“Iba to, čo robíte s láskou a vášňou má v živote tú správnu iskru…”

Legenda o Elente

Kedysi dávno v obci Dolné Kočkovce žil mladík so svojím dievčaťom. Jej otec – bohatý gazda nebol spokojný s týmto vzťahom, pretože mladík bol veľmi chudobný a snažil sa mu zabrániť. Keď ho mladík žiadal o ruku dcéry, povedal mu, že si ju môže vziať až keď zasadí ovocný strom pred ich domom a ten strom urodí.  Mladík strom zasadil a na prekvapenie samotného gazdu sa strom rýchlo uchytil. Láska však nemala šťastný koniec, pretože sa ju otec rozhodol vydať do blízkeho mesta. Na znak nesúhlasu s ich láskou v rok, keď strom zakvitol, nechal ho zoťať. Strom tak nikdy neurodil a mladík si dievča nemohol zobrať za ženu. Mladíkovi sa predtým, ako dal gazda strom spáliť, podarilo zachrániť jednu halúzku, ktorú namočil do vody a ona zapustila korene. Mladík zasadil halúzku do zeme a vyrástol z nej strom. Takto vysadil celý sad ovocných stromov a začal z nich robiť destiláty. Zbohatol, ale nikdy sa neoženil. Každé leto, keď jeho ovocné stromy urodili, smutne sedel pod tým, ktorý zasadil ako prvý a zapíjal žiaľ destilátom z jeho ovocia.